Menu

Zapiski Artura

jakiś czas temu przekroczyłem trzydziestkę mieszkam w mieście Łodzi jestem szczęśliwym mężem i ojcem obecnie próbuję szczęścia we własnym biznesie http: www.artnow.com.pl nienawidze chamstwa prostactwa obłudy fałszu i szpanu uwielbiam gotowac w kuchni czuje się jak ryba w wodzie co niestety odbija się na mojej wadze bloga w tej chwili prowadzę od przypadku do przypadku

Golonka w piwie.

artnow

Składniki

  • . 1 - 2 zadnie golonki
  • . 1/2 l piwa typu pils.
  • . 2 - 3 ząbki czosnku
  • . 1 - 2 marchewki.
  • . Sól gruboziarnista, pieprz w ziarnkach, ziele angielskie, listki laurowe, owoce jałowca

 

Wykonanie

Golonki myjemy, a następnie wytrybowujemy z kości. Tak zluzowaną golonkę smarujemy solą (dużą ilością i najlepiej gruboziarnistą) i mieszanką przypraw zmiażdżoną w moździerzu. Odstawiamy do lodówki przynajmniej na jeden dzień.

Wyjmujemy golonkę z lodówki, przekładamy ją do garnka lub szybkowaru, zalewamy wodą (osoloną), dodajemy kilka listków laurowych, kilka ziaren ziela angielskiego, ząbki czosnku w całości i obraną marchewkę również w całości. W szybkowarze gotujemy golonkę przez 20 minut od chwili PPCW, a w zwykłym garnku gotujemy około godziny. Następnie wyjmujemy z wody do naczynia żaroodpornego lub brytfanki. Porcjujemy. Całość podlewamy lekko piwem i wstawiamy przykryte do piekarnika w temperaturę około 170 stopni C. Po około 45 minutach odkrywamy. Od tego czasu należy regularnie golonkę polewać piwem. W małych ilościach ale systematycznie. Można też polewać ją jej własnym sosem. Czas pieczenia golonki jest uzależniony od czasu jaki potrzebuje ona do osiągnięcia miękkości. Po około 2 - 2 ? godziny golonka powinna być gotowa do podania. Idealnie do golonek pasują ziemniaczki opiekane.

Rada: Wody z gotowania golonki nie wylewamy. Idealnie nadaje się do ugotowania na niej Krupniku

Ziemniaczki opiekane >

< Krupnik na golonce.

© Zapiski Artura
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci